Bydlení
Potreby pro morcata
MISKA A NAPÁJEČKA: Z misek se hodí porcelánové, kameninové a skleněné, jsou lehce čistitelné a navíc jsou těžké, takže je morče jen tak nepřevrhne. Napáječka by měla být plastová nebo skleněná, s kvalitním kuličkovým koncem - aby voda nekapala. Nemusíte se bát, že se z ní morče nenaučí pít, většinou to pochopí samo, nebo mu to ukážete (prstem samozřejmě) . Pokud ovšem volíte pro vodu misku, pak musí být těžká, aby se nepřevrhla, a navíc musíte vodu velmi často měnit, protože morče si ji znečistí podestýlkou nebo výkaly.
JESLIČKY: Jsou vhodné na seno i trávu. Morče je tak nuceno pro "kořist" něco udělat, vynaložit jisté úsilí, a ne jen pasivně se krmit ze země. Na trhu jsou také různé nerez "koule", kam dáváme morčátkům zeleninu nebo travičku - morčata si vyhrají. Legrační je také jim dát seno do ruličky od toaletního papíru, a pozorovat, jak se snaží veškeré seno dostat z ní ven.
ÚKRYTY A DOMEČKY: Morčata potřebují skrýše, aby se mohla sem tam schovat a měla také, kde spát. Existují domečky za dřeva i z plastu - dřevěné se hůře čistí, takže mají kratší trvanlivost, ale plastové nejsou zase tak pěkné. Také lze sehnat "hnízdo ze sena". (Já jsem ho svým miláčkům koupila za docela velké peníze, a oni ho do dvou měsíců jaksi snědli, zbylo jen torzo. Takže kdo nemáte pevné nervy - nekupovat. ) Morčata mají ráda také vyvýšeniny, kam si stoupnou nebo vylezou, a odkud pozorují okolí - jsou to zvědaví tvorové.
PÉČE: Co se srsti týče - u krátkosrstých morčat nemusíme česat. U dlouhosrstých ano, a to důkladně, aby srst nezplstnatěla - potom se to musí vystříhat. Hřebenů pro morčata je také velká řada. Na drápky používáme speciální kleštičky. Drápky dorůstají velmi rychle a musí se včas zastřihnout, aby se nekroutily. Pokud si s tím nevíte rady, je lepší, aby vám to ukázal veterinář nebo chovatel.