Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoc morcat

Opět se chci zmínit o vitaminu C, o tom, co vše se stane, když ho Vaše morčátko má nedostatek...
Jak asi víte, morče domácí je jeden z mála savců (ještě primáti, srnec a člověk), který potřebuje dodávku vitaminu C, neboli kyseliny L askorbové. Ostatní zvířata si jej umí sami syntetizovat v těle.
Kávička v peřinkách
 
Jaká je tedy doporučená denní dávka? Pro zdravé morče je to 5mg/kg/den, pro morče v rekonvalescenci nebo při nemoci je to 30 - 35mg/kg/den, gravidní a laktující samičky potřebují dokonce až 60mg/kg/den.
 
Co se stane, když má morče nedostatek vitaminu C, tedy trpí hypovitaminózou? Objevují se poruchy kůže, imunosuprese neboli potlačení imunity, morče může velice snadno onemocnět, u mladých jedinců se hypovitaminóza klinicky projeví abnormalitami muskuloskeletárního (svalově-kosterního) systému a poruchami pohybu. Dochází také k poruchám tvorby dentinu (zubovina), k problémům s dásněmi, jejich krvácení (gingiviální hemorrhagie) a dokonce i ke ztrátě zubů. Někdy se objeví krvácení do podkoží, kloubů, svalů, střev - v důsledku poruch koagulace (srážení krve).
 
Jaké jsou systémové příznaky? Anorexie neboli nechutenství, letargie, špatná kvalita kůže, výtok z nozder, hubnutí
morčoun
Literatura: časopis Veterinářství

Návštěva veterináře

14. července 2008 v 18:03 | Magda
vet znak
Veterináři popište problémy svého svěřence, uveďte věk a případně předchozí nemoci pacienta nebo léky, které mu veterinář již dříve předepsal. Vezměte s sebou i vzorek trusu.
Veterinář morče důkladně prohlédne, než stanoví diagnózu. Nebudete-li nečemu rozumět, tak se zeptejte, pro jistotu si můžete dělat i poznámky.
Veterinář vám srozumitelným způsobem vysvětlí léčebný postup a předpokládaný průběh uzdravování.
Dodržujte pokyny veterináře a léky podávejte podle předpisu.
Takto nějak by to mělo vypadat, ačkoli všichni víme, že realita bývá trochu jiná. Proto se ptejte svých veterinářů na vše, co vás zajímá. Je-li to dobrý veterinář, jistě vám vše rád vysvětlí. Pokud ne, pak ho změňte! Nic na tom není, poptejte se známých, nebo po internetu. Také je dobré volit takového zvěrolékaře, který se specializuje na malá zvířata, zvláště na hlodavce.
vet znak II
Doufám, že na veterinu budete muset jít pouze preventivně, pokud morče onemocní, tak neváhejte a začněte léčbu co nejdříve - bývá to efektivnější a levnější.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 22052
Měsíc: 296
Den: 9